آنتن در ارتباطات بی‌سیم

  |

در مجموع ۳ نوع ارتباط بی‌سیم وجود دارد، اول ارتباط بی‌سیم بین یک دستگاه مرکزی به اسم Access Point (که به اختصار به AP معروف می‌باشد) و یک یا چند کاربر است. در این حالت بیشتر از آنتن‌های با db کم استفاده می‌شود که زیان کمتری را برای افراد داشته باشد. همونطوری که در تصویر مشاهده می‌کنید، نحوه پخش کردن اطلاعات از طریق آنتن به صورت دایره‌های متحدالمرکز حول محور اصلی آنتن می‌باشند.
w0

w0-1

دوم ارتباط بی‌سیم بین یک دستگاه مرکزی AP و یا رادیو با یک یا چند تا کاربر است. این حالت تقریباً همانند حالت قبلی است اما db آنتن با توجه به فاصله‌ای که باید تحت پوشش قرار دهد معمولاً بالای 9 db می‌باشد. یک نکته اینجا حائز اهمیت است که خیلی مطالب در مورد ضرر داشتن یا نداشتن آنتن‌های با db بالا نوشته شده که ما هیچکدام را نقض و یا تأیید نمی‌کنیم، اما برای تست می‌توانید خودتان مدت زمانی نزدیک به یک ساعت کنار یک آنت با قدرت 9db به بالا که در حال فعالیت باشد بنشینید !
سوم ارتباط بین 2 تا رادیو که برای فواصل بالا مثلاً 500 متر تا 100 کیلومتر استفاده می‌شود. دقت کنید در این ارتباط، از آنتن‌های مخصوصی استفاده می‌شود. از آنتن‌های معمول برای این مورد می‌توان به آنتن‌های شبکه‌ای (Gride)، آنتن‌های بشقابی (دیش) و آنتن‌های لیزری اشاره کرد.
در تنظیم آنتن‌های بی‌سیم مورد اول و دوم، باید فقط یک مورد را در نظر داشته باشید و آن جهت حرکت سیگنال آنتن (که به صورت دایره‌های متحدالمرکز می‌باشند) است. این نکته زمانی اهمیت خود را نشان می‌دهد که تعداد سیگنال های بی‌سیم در آن منطقه زیاد و یا تعداد کاربرانی که می‌خواهند از آن دستگاه استفاده کند زیاد باشند. کلاً هر AP توانایی در اختیار قرار دادن میزان مشخصی از پهنای باند را دارد که آن را برای همه کاربران به اشتراک می‌گذارد. البته برای هر سیستم با توجه به نوع کارت شبکه بی‌سیم و قدرت آن، می‌تواند متغیر باشد. به طور کلی مثلاً اگر یک دستگاه AP دارای پنای باند 350 مگابیت بر ثانیه باشد و تعداد 10 کاربر به طور همزمان در حال استفاده از آن باشند، این پهنای باند به طور مساوی بین هر کدام از کاربران پخش می‌شود یعنی هر دستگاه در حالت عادی می‌تواند حداکثر از پهنای باند 35 مگابیت در ثانیه استفاده کند.
در تنظیم آنتن‌های مورد سوم چند نکته حائز اهمیت است. اولین نکته وجود دید مستقیم چشمی بین دو نقطه می‌باشد که البته خیلی واضح است. دومین نکته پیدا کردن بهترین تنظیمات برای آن دو نقطه ارتباطی می‌باشد که شامل انتخاب بهترین فرکانس، میزان قدرت آنتن و … است. سومین نکته که بسیار مهم می‌باشد، بررسی نحوه دید برای این ارتباط است. در کل برای ارتباطات با فاصله‌های زیاد، 3 پارامتر حیاتی وجود دارد که باید رعایت شوند و این پارامتر ها بر اساس میزان فاصله متغیر هستند.
پارامتر اول Line Of Sight Patch – که در واقع همان دید مستقیم است.
پارامتر دوم Ponit To Pint Zone – سیگنال های بی‌سیم در یک محیطی شبیه به بیضی منتشر می‌شوند. این منطقه دقیقاً مشخص کننده آن فضایی است که سیگنال ها در آن ارتباط پیدا می‌کنند. پس در این منطقه نیز نباید هیچ جسمی مانع دید مستقیم باشد.
پارامتر سوم First FreSnel Zone – در واقع این پارامتر میزان افت سیگنال ها در مسافت‌های بالا را با توجه به فاصله بین دو نقطه محاسبه می‌کند. این قسمت در حقیقت 60 درصد از پارامتر دوم می‌باشد که نباید هیچ جسم یا مانعی در مسیر آن باشد. به طور کلی در پارامتر دوم اگر مانعی وجود داشته باشد، تا زمانی که این مانع وارد پارامتر سوم نشود، مشکلی در ارتباط پیش نمی‌آید، اما زمانی که این مانع وارد پارمتر سوم شود، دیگر شما نمی‌توانید ارتباطی پایدار و قابل اطمینان داشته باشید.
نرم‌افزارهای آنلاین بسیاری برای محاسبه پارامتر سوم وجود دارند، در اینجا با استفاده از نرم‌افزار آنلاین وب سایت http://www.ligowave.com/linkcalc/ و پس از ساختن نام کاربری که رایگان است به سیستم ورود کنید.

w1

همان طور که مشاهده می‌کنید، در قسمت بالا سمت چپ 3 گزینه دارید که Parameters برای ورود اطلاعات، Map برای نمایش مختصات بر روی نقشه و Resaults به منظور مشاهده نتیجه محاسبات استفاده می‌شود که پس از ورود اطلاعات می‌توانید با کلیک بر روی دکمه Calculate Link از آن‌ها استفاده کنید.

w2

در این عکس که قسمت Map را نمایش می‌دهد، شما می‌توانید در صورت تمایل نقاط مورد نظر را گرفته و از نظر مکانی آن‌ها را جابجا کنید تا بهترین ارتباط را داشته باشد. همچنین این قسمت توانایی نمایش نقشه‌های مختلف به صورت Satellite، Hybrid و Terrain را نیز دارد.

w3

در عکس زیر که نمایی از نتیجه محاسبات را نمایش می‌دهد شما به راحتی می‌توانید 3پارامتر اصلی را در بالا توضیح داده شد مشاهده نمایید. همان طور که می‌بینید، در این ارتباط بی‌سیم به علت رعایت نشدن پارامتر سوم، نمی‌توانیم ارتباط بی‌سیم داشته باشیم!
البته این وب سایت قابلیت‌های دیگری نظیر تبدیل صفحه نتیجه به PDF و … را دارد، که گشت و گذاری در آن بسیار مفید می‌تواند باشد.

w4

به همین راحتی می‌توانید در تمام جاهایی که می‌خواهید ارتباطات بی‌سیم با فواصل طولانی داشته باشید از قبل اطلاعات خود را کامل کنید تا با اطمینان کار خود را انجام دهید.

4/5 - (3 امتیاز)

One response to “آنتن در ارتباطات بی‌سیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *