وب: از ایده تا اجرا

  |

پیشرفت تکنولوژی باعث دسترسی قشرهای مختلف مردم به موارد تخصصی در صنعت فناوری اطلاعات شده است، اینترنت بخش مهمی از فناوری اطلاعات در دنیای امروز است و وب پر مخاطب ترین سرویس اینترنتی، دیگر سرویس ها مانند ایمیل و گفتگو و… نیز هر روز بیشتر به وب نزدیک می‌شوند و تمام دنیای ما در حال «تحت وب» شدن است.
تولید صفحات وب نیز هر روز در حال تحول است، همه به وب نیاز دارند و ایده های جدیدی به ذهنشان میرسد و خدمات گوناگونی برای ایجاد وب ارائه می‌شود، یکی از بخش های شرکت ما نیز بخش طراحی و توسعه وب است، ما بعد از تجربیاتی که در پروژه های وب در طی سالیان گذشته کسب کرده ایم، روال خودمان برای تولد یک وب سایت جدید را ایجاد کرده ایم که در ادامه به صورت کلی با آن اشنا می‌شوید:

نمونه سازی اولیه

طراحی و برنامه نویسی وب نیز مانند بقیه کارها هزینه دارد، هیچ گروه عمرانی می‌شناسید که بدون ساخت ماکت به سراغ اجرای پروژه اش برود؟ و بعد از آن نظر مشتری را بپرسد و دیوارهای ساختمانش را تغییر دهد؟ این موضوع در تمامی کارهای برنامه ریزی شده و به درد بخور نیز وجود دارد، همیشه نمونه اولیه به تیم اجرایی کمک میکند که تولید بهتری داشته باشد و هزینه کمتری متقبل شود، ما نیز برای طراحی وب ابتدا از ایده به کمک ابزارهای مختلف که در مطالب قبلی به شرح جزئیات آن پرداخته ایم نمونه اولیه‌ای ایجاد میکنیم، نمونه‌ای که به سرعت و با هزینه کم تولید شده و به تیم های کاری و مشتری کمک میکند تا نتیجه بهتری به دست آورند.

مدیریت و زمانبندی کارها

پس از تولید نمونه اولیه و مشخص شدن هدف نهایی، برنامه‌ریزی کار شروع می‌شود، وظایف مختلفی برای رسیدن به هدف نهایی وجود دارد، وظایفی که هرکدام به عهده متخصص آن گذاشته می‌شود، بعضی وظایف منوط به انجام وظایف قبلی هستند و بعضی باید توسط اشخاص مختلف به صورت موازی و همزمان انجام شوند، مدیریت این موارد، محول کردن وظایف به عهده افراد، کنترل و مدیریت پروژه نیز نقش مهمی در به ثمر رسیدن تلاش های افراد دارد، ما در اسب قرمز برای انجام خوب این کارها تلاش کرده ایم که فرهنگ کارگروهی و مدیریت پروژه به مفهوم عام را پیاده کنیم، نرم افزاری برای انجام این کارها به نام دِرِساژ هم از قبل آماده کرده ایم تا همه کارها بر اساس برنامه ریزی و با دسیپلین خاص خودش پیش بروند.

رنگبندی و طراحی جزئیات

کارهای انجام یک پروژه وب بر اساس موارد فوق شروع شده و مدیریت می‌شوند، بخش های مختلفی از جمله تست‌های امنیتی، کاربردپذیری،‌ آموزش اپراتورها و … در روال اجرای یک پروژه وب وجود دارد،‌ اما در نهایت اولین چیزی که از یک وب سایت دیده می‌شود ظاهر آن است، ظاهری که باید زیبا و جذاب باشد، استاندارد ها در آن رعایت شده باشد و با سلیقه مشتری جور باشد.
ما در دپارتمان وب اسب قرمز از وجود طراحان خوش ذوق و با سلیقه ای بهره می‌بریم اما تلاش میکنیم از اصول و استانداردها و مفاهیم طراحی نیز دور نشویم، همانطور که قبلا هم در مورد نظریه‌های رنگ در وب خوانده اید، از این مفاهیم نیز برای اجرای پروژه ها استفاده میکنیم.

نظر شما در مورد این روال اجرای پروژه‌های وب چیست؟ اگر خودتان طراح وب هستید آیا روال انجام کار شما با نحوه کار ما متفاوت است؟

4.3/5 - (25 امتیاز)

3 دیدگاه در “وب: از ایده تا اجرا

  1. چه جالب!
    با کمی فکر میشه به قول خودتون تولید بهتر و هزینه کمتر داشته باشیم…
    روال کار نه فقط برای طراحی وب، بلکه برای تمام کارهای نرم افزاری تو ایران اینجوریه : چونه زدن>پول گرفتن>کار نکردن!

    1. ما هم تلاش می کنیم روال رو اینجوری کنیم : تحلیل، برنامه‌ریزی، اجر
      و امیدواریم که این روال نتیجه بهتری برای کارفرما هم داشته باشه 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *